Hitachi Vantara Pentaho Community Forums
Results 1 to 5 of 5

Thread: Pentaho install (windows)

Default Pentaho install (windows)

Az alábbi segítségkérő levelet kaptam korábban, és gondoltam megosztom hozzá a választ, hátha másnak is segítségére lesz:

A community site-ról - elindulva és - letöltve a két eszközt azt látom, hogy szép kis script-ek vannak, amik pl. web szerver-t indítanak stb., de fogalmam sincs, hogy hogyan lehet feltelepíteni a "hagyományos" módon ezeket? Például a Wabit-et 3 gombnyomással felhúztam, majd még 2 gombnyomás után már tesztelhettem is a teljes funkcionalitását.

Tudnál egy rövid best practise-t írni a Pentaho és a Mondrian installjához?
    nem tudom mennyire vagy otthon BI terén, ezért előre is elnézést ha túlmagyarázok valamit.
    A Pentaho egy BI portál megoldás. A csomag amit letöltöttél (valószínű innen http://wiki.pentaho.com/display/COM/...rted+Downloads
    a Business Intelligence Server) a portált tartalmazza futtatható formában, nem szükséges installálni.
    Első lépésként a biserver-ce\start-pentaho batch filet futtasd.
    A tűzfalnak engedélyezd a port megnyitását, ha kéri. Ez elindít neked egy tomcatet, amire deployálva van a Pentaho.
    A portálra ezután a http://localhost:8080/pentaho címen tudsz belépni pl. a joeadmin usert választva.

Ezután futtasd az administration-console\startup batch filet. A futtatás során előfordulhat, hogy a következő hibaüzenetet kapod:

Exception in thread "main" java.lang.UnsupportedClassVersionError: org/pentaho/pac/server/JettyServer (Unsupported major.minor version 49.0)

Ha ez történik valószínűleg nem 1.5-ös JRE-t használsz. Tölts le egyet és állítsd be a classpath-t megfelelően, vagy direktbe a batch-be is beteheted az elérési utat.

Ha sikerült elindítani az administration console-t, akkor azt a http://localhost:8099 címen érheted el, alapértelmezésként admin/password kombóval.
    Többek közt itt állíthatod be a datasource-okat (amiket később report designerben is felhasználhatsz) és a user management funkció is itt érhető el.

A BI portálhoz számos offline eszköz is tartozik, report készítéshez a netbeans alapú report designer-t kell használnod, ahol a megfelelő datasource beállítása után az elkészült reportot publikálhatod a BI serveredre.
    ( A Pentaho képes egyébként a report designer által előállított JFreeReports formátumon kívüé pl. BIRT és Jasper reprotok futtatására is )
    Ha a reporthoz promptot is szeretnél készíteni, akkor az Eclipse-re épített Design Studio workflow készítő eszköz a nyertes.

Ha a Mondriant is szeretnéd kipróbálni, akkor a Schema Workbench applikációt is le kell töltened, amelyben megtervezheted és publikálhatod az OLAP kockáidat. Az aggregation designer segít megtervezni az aggregált táblákat az optimális performacia eléréséhez. A publikált kockákat a portálba integrált JPivot viewer-el turkálhatod.

Mindemellett találsz sok előtelepített mintareportot a BI portál BI developer Examples folderében.
    Javaslom még az ad-hoc reporting kipróbálását, amihez a metaadatréteget előzőleg a pentaho metadata eszközzel tudod létrehozni.

Remélem tudtam segíteni.

Default Hogyan kezdjünk neki..

Miután sikeresen letöltöttük az egyes elemeket, ott állunk, hogy hogyan is kezdjünk neki.

Azt javaslom, hogy első körbe kezdjünk keresgélni a Pentaho Community oldalain. Vagy a fórumban (itt ) vagy a wikin, lehet sok okosságot találni.

Legelsőnek ezt a doksit javasolnám. Ebben van tutorial, amit érdemes első találkozáskor végigcsinálni. De található minden máshoz is. Én most pl a Design Studió tutorialját bűvölöm.

Default promptok

Az első postból kimaradt, hogy mindez 3.0 verzióra vonatkozik. Már elérhető a 3.5-ös CE, amiben alapvető promptok készítéséhez nem kell Design Studio-ban bűvészkedni, közvetlenül Report Designerben is összeránthatóak.

Default Még több dokumentáció

Rájöttem egy kis okosságra. Ha a harminc napos próba verzió letöltésénél működő e-mail címet adunk meg, akkor harminc napig tudjuk olvasgatni a Pentaho tudásbázisát, aholis az összes dokumentáció elérhető az Enterprise Editionhoz.
    A felhasználó nevet és jelszót a megadott e-mail címre kapjuk.

Default Thx.

Ezúton is köszönet pentaHUN az installációs útmutatóért, így az első lépések teljesen zökkenőmentesek voltak.